4 مدل عشق ناموفق – وقتی عشق یک طرفه است چه باید کرد؟

عشق یک طرفه یا عشق نافرجام شامل داشتن احساسات عاشقانه قوی نسبت به شخص دیگری است که چنین احساسی ندارد. این یک تجربه یک طرفه است که می تواند افراد را با احساس درد، اندوه و شرم مواجه کند.

ممکن است فکر کنید تشخیص اینکه عشق بی نتیجه است یا خیر، آسان باشد، اما همیشه واضح نیست و می تواند باعث سردرگمی و آشفتگی عاطفی زیادی شود. بیاموزید که به دنبال چه چیزی باشید و چگونه به وضعیت رسیدگی کنید.

عشق یک طرفه

انواع عشق یک طرفه

عشق نافرجام ممکن است اشکال مختلفی داشته باشد، از جمله:

  • دوست داشتن کسی که آن احساسات را بر نمی گرداند
  • پین کردن برای کسی که در دسترس نیست
  • جذابیت متقابل بین افرادی که هر دو در روابط دیگری هستند
  • میل به همسر سابق پس از پایان یک رابطه

مهم است که تشخیص دهیم که معمولاً افراد در برخی مواقع احساسات ناخواسته را تجربه می کنند. تشخیص نشانه های عشق نافرجام ممکن است به شما کمک کند تا یاد بگیرید که با آن به طور موثرتری کنار بیایید و راه هایی برای ادامه راه پیدا کنید.

نشانه های عشق نافرجام

نشانه هایی وجود دارد که می تواند به شما کمک کند بفهمید چه اتفاقی در حال رخ دادن است و آیا عشقی که به کسی دارید متقابل است یا خیر. برخی از افراد احساس می کنند که انگار از یک علاقه عشقی “علائم متفاوتی” دریافت می کنند و متوجه می شوند که در واقع عشق نافرجام است.

شما برای اتصال دست دراز می کنید

آیا شما تنها کسی هستید که برای برقراری ارتباط تلاش می کنید؟ آیا شما تنها کسی هستید که می خواهید با طرف مقابل تماس بگیرید تا ببینید روز چگونه می گذرد یا بفهمید چه چیزهای مهمی در زندگی آنها اتفاق می افتد؟

زمانی که شما تنها کسی هستید که برای تماس و ارتباط با طرف مقابل وقت می گذارید، مسائل را با او پیگیری می کنید یا در مورد زندگی اش پرس و جو می کنید، می تواند نشانه ای از بی نتیجه بودن این عشق باشد.

در پویایی درمانی ، دو شریک که به یکدیگر اهمیت می‌دهند انگیزه برقراری ارتباط با یکدیگر و سهیم شدن در الگوی ارتباط روان و سالم را دارند. تبادل انرژی بین شرکا در یک رابطه سالم احساس متعادلی می کند و مسئولیت برقراری ارتباط را بر عهده یک نفر نمی گذارد.

تحقیقات نشان داده است که افرادی که محبت دیگران را رد می کنند اغلب احساس گناه می کنند. طردکنندگان تمایل دارند عاشقان بالقوه را غیرمنطقی، خود فریبنده و آزاردهنده ببینند. از سوی دیگر، عاشقان احتمالی تمایل دارند که ردکننده‌های خود را مرموز و ناسازگار ببینند. (منبع)

شما مشتاق لمس فیزیکی هستید

آیا تمایل دارید طرف مقابل را لمس کنید، دست در دست بگیرید، ببوسید یا در آغوش بگیرید؟ اشتیاق برای ارتباط اغلب شامل میل به تماس فیزیکی است، و زمانی که افراد به یک اندازه جذب می شوند و به صمیمیت فیزیکی تمایل دارند، هر دو طرف می خواهند در سطح فیزیکی با هم ارتباط برقرار کنند.

اگر متوجه شدید که شما همیشه شروع کننده هرگونه تماس فیزیکی هستید، یا زمانی که سعی می کنید به صورت فیزیکی با هم ارتباط برقرار کنید، با مقاومت مواجه می شوید یا طرف مقابل خود را کنار می کشد، می تواند نشان دهنده این باشد که این یک اشتیاق یک طرفه است.

شما شخص را روی یک پایه قرار می دهید

بسیاری از اوقات، در شرایط عشق نافرجام، یک نفر، دیگری را بر روی یک پایه قرار می دهد. علاقه به عشق تقریباً کامل تلقی می شود و هرگونه نقص به راحتی از بین می رود. به ندرت مرزهای سالمی در عشق نافرجام تعیین می شود.

وقتی افراد یک پیوند عاشقانه سالم ایجاد می کنند، هر دو همچنان می توانند عیوب، آسیب پذیری ها یا نقص های یکدیگر را ببینند. روابط سالم فضایی را برای افراد فراهم می کند تا اشتباه کنند و از این فرصت ها برای کمک به ایجاد پیوندهای نزدیک تر استفاده کنند.

هر یک از طرفین می توانند یکدیگر و مناطق آسیب پذیر خود را ببینند و بشنوند. در یک پویایی عشق نافرجام، تنها فردی که از نظر عاطفی سرمایه گذاری شده است قادر به دیدن و شنیدن طرف مقابل است. در عشق نافرجام، یک تصدیق متقابل و سالم از یکدیگر وجود ندارد.

معرفی پادکست

آنها هرگز برای شناختن شما وقت نمی گذارند

شناخت شخص دیگری زمان می برد. در طول زمان، شرکای یک رابطه سالم تجربیات خود را با هم مرور می‌کنند، سؤال می‌پرسند و تلاش می‌کنند تا یکدیگر را درک کنند و بشناسند. در یک پویایی عشق نافرجام، سرمایه گذاری عاطفی تنها در یک طرف وجود دارد (منبع)

ممکن است متوجه شوید که همیشه سؤال می‌پرسید، تماس را آغاز می‌کنید و تلاش می‌کنید تا فرد را به گفتگو یا تجربیات دعوت کنید. به نوبه خود، ممکن است طرف مقابلتان اصلاً چیزی درباره شما نداند، هرگز از شما سؤال نپرسد، یا به نظر نمی رسد که شما را به مکالمه معناداری درباره شما دعوت کند، مانند خواسته ها، علایق، اهداف یا سرگرمی های شما.

ممکن است آرزو داشته باشید که طرف مقابل شما را بشناسد، اما به نظر می‌رسد فرصت‌هایی برای اشتراک‌گذاری با او وجود ندارد.

دلایل احتمالی عشق نافرجام

اینکه طرف مقابل چه احساسی دارد، بیشتر به او ربط دارد تا به شما، اما نحوه واکنش شما به این احساسات ممکن است به دلیل درگیری ها یا چالش هایی باشد که با آنها دست و پنجه نرم می کنید.

گاهی ممکن است آن شخص را دوست داشته باشید زیرا او را در ذهن خود ایده آل کرده اید. شما به آن نسخه ایده آل وابسته هستید بدون اینکه واقعاً آنها را فردی کامل و پیچیده با نقص ها و حتی ویژگی های نامطلوب ببینید.

برای برخی افراد، ممکن است به سادگی کسی را بخواهند که می‌دانند نمی‌توانند داشته باشند. این واقعیت که هرگز نمی تواند یک ارتباط واقعی وجود داشته باشد، بخشی از جذابیت است. برای کسی که سبک دلبستگی ناایمن دارد، عاشق شدن با کسی که این احساسات را بر نمی‌گرداند به این معنی است که می‌تواند در یک رابطه دور بدون برقراری ارتباط واقعی باقی بماند.

دوست داشتن کسی، و در مقابل دوست داشته شدن، مستلزم این است که خود را آسیب پذیر کنید و بپذیرید که روابط اصیل و دوطرفه شامل ریسک و پاداش است. ماندن در عشق نافرجام به شما این امکان را می دهد که در امنیت یک شبه رابطه بمانید که هرگز نمی تواند واقعی باشد و هرگز از شما نیاز نخواهد داشت که آسیب پذیر شوید، ریسک را بپذیرید و به شخص دیگری متعهد شوید.

تاثیر عشق نافرجام

عشق نافرجام می تواند منبع استرس و آشفتگی عاطفی باشد. برخی از اثرات بالقوه تجربه عشق نافرجام عبارتند از:

عزت نفس ضعیف: اگر به احساس عمیق عشق نسبت به کسی که آن را پس نمی دهد ادامه دهید، می تواند عزت نفس شما را از بین ببرد. ممکن است احساس طرد شدن کنید و نگران باشید که ارزش محبت های آنها را ندارید.

انزوا: وقتی کسی به احساسات شما پاسخ نمی دهد، می تواند شما را منزوی و تنها بگذارد. این می تواند به ویژه در صورتی برجسته شود که شما نتوانید روابط خود را با دیگران دنبال کنید.

استرس: روابط سالم به عنوان یک محافظ در برابر اثرات منفی استرس عمل می کند. (منبع )دوست داشتن کسی که شما را دوست ندارد می تواند یک موقعیت ناسالم یا بالقوه سمی باشد که ممکن است استرس شما را افزایش دهد، احساس ناراحتی ایجاد کند یا حتی به احساسات کمک کند. از اضطراب و افسردگی

چگونه دل شکستگی را درمان کنیم

کارهای زیادی وجود دارد که می توانید پس از شکستن قلب عشق بی حد و حصر انجام دهید. ممکن است اکنون احساس غیرممکن شود ، به خصوص که روند بهبودی را شروع می کنید ، اما می دانید که این کار به زمان نیاز دارد و بهبودی می تواند اتفاق بیفتد (منبع)

اگرچه عشق بی حد و حصر می تواند بسیار دردناک باشد ، اما می تواند فرصتی برای رشد به روش های غیر منتظره ارائه دهد.

از طریق تجربه عشق بی حد و حصر ، می توانید درک بهتری از نیازهای خود ، الگوهای خود در یک رابطه و نحوه تبدیل شدن به یک شریک سالم و مثبت در آینده کسب کنید.

برای غم و اندوه وقت بگذارید

عشق بی حد و حصر معمولاً منجر به دلهره عمیق و احساس طرد می شود. منبع وقتی از نظر عاطفی در شخصی سرمایه گذاری می کنید و به نظر نمی رسد که آنها به همان روشی نسبت به شما احساس کنند ، ممکن است ارزش خود را زیر سوال ببرید یا تعجب می کنید که آیا تا به حال احساس دوست داشتن خواهید کرد.

وقت گذاشتن برای غم و اندوه از دست دادن خود مهم است. شما مطمئناً در تجربه خود تنها نیستید ، زیرا بسیاری از افراد در موقعیت هایی قرار گرفته اند که در آن عشق آنها به شخص دیگری تلافی نشده است.

افکار را که ممکن است به شما بگوید که مشکلی در شما وجود دارد یا اینکه کافی نیستید ، به چالش بکشید. دلایل مختلفی وجود دارد که ممکن است عشق تلافی نشود که هیچ ارتباطی با ارزش شما یا “کافی” ندارد.

مشغول ماندن

اگر در حال سکونت و شایعه شدن در قلب خود هستید ، می توانید از درد رد کردن عبور کنید. این بدان معنا نیست که شما باید کاملاً از فکر کردن در مورد آنچه اتفاق افتاده است خودداری کنید ، بلکه باید راه هایی برای مشغول ماندن پیدا کنید تا در فکر منفی نباشید.

با دوستانی که می توانند پشتیبانی کنند ، وقت خود را سپری کنید. با گذشت زمان ، متوجه خواهید شد که درد کاهش می یابد و در مکان بهتری قرار دارید تا با عینیت بیشتر به تجربه نگاه کنید.

الگوهای را درک کنید

این ممکن است اولین تجربه شما با عشق بی حد و حصر باشد یا ممکن است متوجه شوید که این به نظر می رسد الگویی برای شما باشد. بخش اعظم روشی که مردم روابط بزرگسالان را مشاهده و تجربه می کنند ، با آنچه که یاد گرفته اند ، آنچه را مشاهده می کردند ، و آنچه را که در مورد عشق و روابط آموخته شده اند ، رعایت می کند.

سبک دلبستگی می تواند بر نحوه توسعه و حفظ روابط عاشقانه بزرگسالان تأثیر بگذارد. دلبستگی ، همانطور که توسط روانشناس مشهور جان بولبی شرح داده شده است ، یک پیوند عاطفی عمیق و ماندگار است که افراد را به یکدیگر متصل می کند. در درجه اول در پویایی والدین و فرزند ، تحقیقات بیشتری نشان می دهد که سبک دلبستگی ارتباط کمی با روابط عاشقانه بزرگسالان نیز دارد.

درک سبک دلبستگی شما می تواند به شما امکان دهد تا در مورد الگوهای رابطه خود ، نیازهای خود و نحوه ایجاد ارتباطات سالم تر بینش کسب کنید.

بر روی خود سرمایه گذاری کنید

هنگامی که عشق بی حد و حصر را تجربه کرده اید ، به احتمال زیاد انرژی عاطفی زیادی را به شخص دیگری ریخته اید و این ممکن است احساس تخلیه شود. برای پیشروی به روشی سالم ، بسیار مهم است که انرژی خود را به خود ، علایق ، سرگرمی ها و اهداف شخصی خود سرمایه گذاری کنید.

احساس خود شما می تواند هنگام تجربه عشق بی حد و حصر از بین برود ، زیرا ممکن است احساس خود شما به شدت به علاقه عشق شما و اشتیاق مداوم شما برای بازگشت آن عشق مرتبط باشد. بجای:

از علایق خود ، چیزهایی که احساس آرامش و شادی را برای شما به ارمغان می آورد ، و چیزهایی که باعث می شود شما ، شما باشد ، تهیه کنید.

اهداف و ارزشهای خود را ارزیابی کنید و در مورد اجازه دادن به تصمیم گیری و رفتار خود ، بخش هایی از شما را منعکس کنید.

چه موقع کمک بگیرید

مواجهه با عشق نافرجام، جدایی، یا نوع دیگری از ناراحتی در رابطه می تواند منجر به احساسات پیچیده غم، خشم و گاهی افسردگی شود. اگر به دلیل عشق نافرجام یا مسائل دیگر در رابطه برای مقابله با آن تلاش می کنید، از یک متخصص سلامت روان کمک بگیرید.

یک درمانگر می تواند کمک کند اگر شما:

برای بازگشت به روال عادی خود تلاش کنید
احساس افسردگی جدایی را تجربه کنید
روی احساسات منفی نشخوار کنید
افکار خودکشی یا خودآزاری داشته باشید
الگوهایی را کاوش کنید که به روابط عاشقانه ضعیف کمک می کنند

اگر افکار خودکشی دارید، برای حمایت و کمک از یک مشاور آموزش دیده با خط ملی پیشگیری از خودکشی به شماره 988 تماس بگیرید. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در معرض خطر فوری هستید، با 911 تماس بگیرید.

برای منابع بیشتر در مورد سلامت روان، به پایگاه داده خط راهنمای ملی ما مراجعه کنید.

نکاتی که اگر شما هم چنین احساسی ندارید

همچنین اگر شما فردی هستید که احساسات عشقی به دیگران را برنمی‌گردانید، مقابله با آن چالش برانگیز است. رد کردن شخص دیگری آسان نیست، به خصوص اگر بدانید که چقدر عمیقاً آسیب می بیند. با این حال، برای جلوگیری از عوارض بعدی، مهم است که واضح باشد.

از آن اجتناب نکنید: فقط تلاش برای جلوگیری از یک مکالمه ناراحت کننده می تواند در دراز مدت اوضاع را بدتر کند. اگر به احساسات آنها پاسخ ندادید، مستقیماً به آنها بگویید.

مبهم نباشید: ممکن است به نظر برسد که از احساسات آسیب دیده جلوگیری می کنید، اما مستقیم نبودن ممکن است فقط به احساسات طرف مقابل بیفزاید. آنها را در حالت امید یا انتظار رها نکنید.

دلسوز باشید: طرد شدن می‌تواند دردناک باشد، بنابراین در هنگام رد کردن آن‌ها تا می‌توانید مهربان و دلسوز باشید.

خلاصه
عشق نافرجام صدمه می زند، اما می توان آن را التیام بخشید، رشد کرد و از این تجربه گذشت. مهم است که کمبود احساسات طرف مقابل را شخصی نگیرید – احتمالاً بیشتر به او مربوط می شود تا شما. هنگامی که بتوانید واقعیت موقعیت را بپذیرید، می توانید فاصله و دیدگاهی به دست آورید که به شما امکان می دهد ادامه دهید و شروع به ایجاد یک رابطه متقابل کنید.

مقاله بعدی : چگونه از یک قلب شکسته شفا پیدا کنیم

منبع اصلی (+)


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *