چگونه از یک قلب شکسته شفا پیدا کنیم + 9 باید و نباید

چگونه از یک قلب شکسته شفا پیدا کنیم

هنگامی که یک رابطه خوب به پایان می رسد، ما اغلب باید از چیزی که معمولا به عنوان “قلب شکسته” نامیده می شود، شفا پیدا کنیم.

چگونه از یک قلب شکسته شفا پیدا کنیم

این روند می تواند دردناک و کند باشد، اما زمان به بهبودی شما کمک می کند و می گذرد . در همین حال، استفاده از آن به عنوان فرصتی برای کسب اطلاعات بیشتر در مورد خواسته ها و نیازهای خود می تواند به شما کمک کند تا مهارت های مقابله ای سالم را برای استفاده در روابط آینده توسعه داده و تقویت کنید و به شما کمک کند تا پایان این رابطه را پشت سر بگذارید.

این عبارت دو معنی دارد: 1) حالت عاطفی دردناک و افسرده ناشی از یک رویداد ناراحت کننده مانند جدایی، مرگ یکی از عزیزان و امثالهم 2) کاردیومیوپاتی (بیماری ماهیچه قلب ) حاد ناشی از استرس، یک وضعیت فیزیکی موقت که با درد قفسه سینه، تنگی نفس، و/یا ریتم غیر طبیعی قلب ناشی از استرس، احساسات شدید، بیماری جدی یا جراحی مشخص می‌شود.

نشانه های قلب شکسته

اگر قلب شما شکسته باشد، ممکن است علائم مشترک افسردگی را احساس کنید:

خستگی
کاهش یا افزایش اشتها
خوابیدن خیلی کم یا زیاد
عدم علاقه به فعالیت های معمولی
اضطراب
اگر احساس می‌کنید که قلب فیزیکی شما واقعاً درد می‌کند، تصورش را هم نمی‌کنید: سیل هورمون‌های استرس که بدن شما در پاسخ به احساسات شما آزاد می‌کند، می‌تواند باعث ایجاد سندرم قلب شکسته شود که به کاردیومیوپاتی ناشی از استرس نیز معروف است.

علائم این وضعیت فیزیکی شامل ضربان قلب نامنظم، درد قفسه سینه و تنگی نفس است. حتی ممکن است احساس کنید که دچار حمله قلبی شده اید

علل شکستگی قلب

هر گونه از دست دادن می تواند باعث شکستگی قلب شود. خواه پایان یک رابطه، مرگ حیوان خانگی، ناراحتی خانوادگی، شکست شخصی یا رویدادهای منفی دیگر، جدایی از کسی یا چیزی که برای ما ارزش قائل هستیم، می تواند باعث دلشکستگی شود.

چگونه از یک قلب شکسته شفا پیدا کنیم

هیچ راه حلی وجود ندارد: این کار به زمان و تلاش نیاز دارد.

بلافاصله پس از جدایی، نیازی نیست به حالت حل مسئله بپرید. در واقع، انجام این کار زمانی که به خود اجازه نداده‌اید به طور کامل روی احساساتتان کار کند، ممکن است این فرآیند را طولانی‌تر و دشوارتر کند.

با گذشت زمان، خود را با شخصیت‌های فیلم‌ها و کتاب‌ها مقایسه نکنید که در عرض دو ساعت با پایان‌های مرتب بازمی‌گردند. هر فرد و رابطه ای متفاوت است و مقابله با دل شکستگی برای همه یا هر زمان یکسان نیست. به خود اجازه دهید زمان لازم را صرف کنید.

در طول هر روز، سعی کنید مدت زمانی را که به خود اجازه می دهید در مورد آنچه اتفاق افتاده است را محدود کنید. به عنوان مثال، ممکن است 30 دقیقه در روز را برای فکر کردن در مورد آنچه که از سر می گذرانید اختصاص دهید. که می تواند به شما کمک کند چنین افکاری را خارج از آن زمان دور کنید.

اگر احساس می‌کنید آنطور که باید بهبود نمی‌یابید یا نمی‌توانید درد را به تنهایی تحمل کنید، به مشاوره یا درمان فکر کنید. این متخصصان برای کمک به افراد در موقعیت ها و شرایط چالش برانگیز بسیار آموزش دیده اند. برای یافتن یک درمانگر، از ارائه دهنده مراقبت های بهداشتی یا بیمه خود بخواهید تا توصیه هایی را ارائه دهد و نظرات بیمار را به صورت آنلاین جستجو کنید.

راه هایی برای ترمیم قلب شکسته

در روزهای اول سعی کنید در مقابل میل به انزوا مقاومت کنید. غمگینی، گناه، سردرگمی، و سایر احساسات شدید می تواند بسیار زیاد باشد. با افرادی که به شما اهمیت می دهند ارتباط برقرار کنید. برای کنار آمدن با تغییرات زندگی خود، به حمایت خانواده و دوستان خود نیاز دارید.

اگر یکی از عزیزان قلبش شکسته است

در برابر میل به استناد به افعال و کلیشه های رایج مقاومت کنید. آنها به احتمال زیاد کمکی نمی کنند. 2 اگرچه منظور شما از گفتن چیزهایی مانند “دوست داشتن و از دست دادن بهتر است تا هرگز دوست نداشتن” خوب است، چنین احساساتی هیچ توصیه عملی برای مقابله با احساسات دردناک ارائه نمی دهند. .

وقتی برای مرحله بعدی آماده شدید، در اینجا چند نکته برای گذراندن روند بهبودی وجود دارد.

باید ها


مواظب خودت باش

قدر خاطرات خوب را بدان

نیازهای خود را دوباره ارزیابی کنید

وقتی آماده شدید دوباره امتحان کنید.

ببخشید – هم طرف مقابل و هم خودتان.

نباید ها


اجازه نده احساساتت حکومت کنند.

در گذشته گیر نکنید.

نیازهای خود را انکار نکنید.

وارد یک رابطه بازگشتی نشوید.

اجازه ندهید احساسات شما حکومت کند


سعی کنید پایان یک رابطه را به عنوان یک شکست تلقی نکنید. در عوض، آن را به عنوان فرصتی برای یادگیری و رشد در نظر بگیرید. فرقی نمی کند که اولین رابطه شما بوده یا قبلاً با دیگران رابطه داشته اید. هر کس، خواه 15 ساله باشد یا 50 ساله، می تواند خود را بهتر بشناسد و روی بهبود مهارت های روابط خود کار کند.

ممکن است در مورد رابطه، از جمله نحوه پایان آن، خشم زیادی داشته باشید. حتی ممکن است وسوسه شوید که از همسر سابق خود “انتقام قطعی بگیرید” یا در مورد دخالت یا مختل کردن زندگی آنها – از جمله روابط جدید – خیال پردازی کنید.

به خاطر داشته باشید که آزار رساندن به دیگری از درد شما کاسته نخواهد شد. در واقع، به احتمال زیاد احساس بدتری در شما ایجاد می‌کند و روند بهبودی شما را کند می‌کند.

مواظب خودت باش


خودمراقبتی خوب عاطفی، فیزیکی و معنوی است. شما در هر زمینه نیازهای منحصر به فرد خود را دارید، اما برخی اقدامات کلی از خودمراقبتی وجود دارد که تقریباً برای همه مفید است، مانند رژیم غذایی مغذی، ورزش منظم، سیستم حمایت اجتماعی، و راهکارهایی برای مقابله با استرس.

سعی کنید نسبت به خودتان صبور، ملایم، مهربان و بخشنده باشید. شاید دانستن اینکه درد جدایی فقط احساسی نیست کمک کننده باشد. تحقیقات نشان داده است که افراد همچنین می توانند دردهای جسمی از دست دادن را احساس کنند

همچنین ممکن است لازم باشد روی بازیابی دیدگاه «تصویر بزرگ» کار کنید. هنگامی که در یک رابطه عاشقانه هستید، ممکن است بخش اصلی زندگی شما باشد، اما عشق رمانتیک تنها نوعی نیست که می تواند مغذی باشد. به تقویت روابط با دوستان، خانواده و خودتان ادامه دهید.

اگر از نقش خود در رابطه ای که به پایان رسیده احساس گناه یا شرم می کنید، ممکن است دوست خوبی برای خود باشید در حالی که این احساسات را حل می کنید. به خاطر داشته باشید که تمرین شفقت نسبت به خودتان این احتمال را افزایش می دهد که این نوع انرژی را از دیگران جذب کنید.

کار کردن با یک درمانگر قابل اعتماد، آگاه، ماهر و دلسوز، خودمراقبتی خوبی در طول هر دوره ای از تغییرات عمده در زندگی شما است، اما به ویژه زمانی که با از دست دادن مقابله می کنید، می تواند مفید باشد.

اکنون کمک بگیرید


ما بررسی‌های بی‌طرفانه بهترین برنامه‌های درمانی آنلاین از جمله Talkspace، BetterHelp و ReGain را امتحان کرده‌ایم، آزمایش کرده‌ایم و نوشته‌ایم. دریابید که کدام گزینه برای شما بهترین است.

در گذشته گیر نکنید


همه ما تمایل داریم با “عینک های رز” به زندگی و روابط خود نگاه کنیم. تأثیر «بازنگری گلگون» این است که شما ممکن است از دیدن مشکلات امتناع کنید و فقط روی بخش‌های خوب تمرکز کنید (که احتمالاً آنها را از دست خواهید داد).

گاهی اوقات، خاطرات خوب و بد ممکن است طوری به نظر برسند که در حال بازی در یک حلقه بی پایان در ذهن شما هستند. این افکار مزاحم می توانند روند بهبودی را کاهش دهند و می توانند کاملاً ناراحت کننده باشند

اگرچه ممکن است دشوار باشد، سعی کنید دیدگاه خود را از دست ندهید. هیچ رابطه‌ای بد نیست، اما هیچ‌یک هم کامل نیستند. اگر در حال تجلیل از رابطه هستید یا متوجه می شوید که همسر سابق خود را بر روی پایه قرار می دهید، ممکن است نشانه آن باشد که باید از خود فاصله عاطفی و شاید فیزیکی فاصله بگیرید.

به عنوان مثال، ممکن است در عصر دیجیتال تلاش کنید تا از “بررسی” همسر سابق خود از طریق رسانه های اجتماعی خودداری کنید.
Frieze I, Davis K, Maiuro R. Stalking: Perspectives on Victims and Perpetrators. نیویورک: شرکت انتشارات اسپرینگر؛ 2002: 237-245.

اگر نمی توانید در برابر وسوسه مقاومت کنید، ممکن است زمان آن رسیده باشد که آنها را از دوستی خارج کنید یا پروفایل آنها را مسدود کنید.

اگر دائماً به زندگی آن‌ها کشیده می‌شوید و به آنچه قبلا بوده و هرگز نخواهد بود، فکر می‌کنید، نمی‌توانید با شفای خود ادامه دهید.

اگر همسر سابق شما رابطه جدیدی را شروع کند، دیدن پست های او در رسانه های اجتماعی (حتی اگر همیشه نمایش دقیق واقعیت نباشد) ممکن است باعث شود احساسات قدیمی دوباره برای شما ظاهر شوند. همچنین می‌تواند مشغله‌های ذهنی را با جنبه‌های حل‌نشده رابطه‌تان با آنها تقویت کند.

قدر خاطرات خوب را بدانید


حتی اگر رابطه شما به یک نتیجه تلخ تمام شده باشد، به احتمال زیاد، همه چیز بد نبوده است. طبیعی است که به آنچه در مورد آن خوب بود نگاه کنید، و ممکن است متوجه شوید که چیزهای خاصی را در مورد سابق خود و عشقی که به اشتراک گذاشته اید از دست داده اید.

در عین حال، ممکن است در فضای خالی که پس از پایان رابطه باقی می‌ماند غرق شوید یا از آنچه رخ داده است که منجر به انحلال آن می‌شود عصبانی شوید.

از بین بردن این تغییرات در احساسات بخشی از روند درمان است. وقتی خاطره خوشی به ذهنتان خطور کرد، به خودتان اجازه دهید برای آن قدردان باشید – سپس ادامه دهید.

نیازهای خود را انکار نکنید


صادق بودن با خودتان در مورد نیازهایتان (مخصوصاً آنهایی که برآورده نمی شوند) می تواند یک روند دردناک باشد. ممکن است احساس کنید که نادیده گرفتن آنها آسان تر و کمتر دردناک خواهد بود.

در حالی که ممکن است در کوتاه مدت احساس بهتری داشته باشید که خود را در برابر آسیب “بی حس کنید”، اما در دراز مدت درمان را برای شما دشوارتر می کند. تظاهر به اینکه نیازی ندارید رشد شما را غیرممکن می کند، هم در روابط خود با دیگران و هم در روابطی که با خودتان دارید.

نیازهای خود را دوباره ارزیابی کنید


پس از جدایی زمان خوبی برای فکر کردن به خواسته ها و نیازهای خود در یک رابطه عاشقانه است. ممکن است یادداشت برداری یا تهیه فهرست برای شما مفید باشد.

از خود سؤالاتی بپرسید: “آیا شریک هایی را انتخاب کرده ام که قادر به یک رابطه عاشقانه و بالغ نیستند؟” و “آیا من امیدوار بودم که این شخص تغییر کند، یا بتوانم آنها را تغییر دهم؟”

وارد یک رابطه «بازگشت» نشوید


ممکن است در مورد یافتن یک شریک عاشقانه جدید احساس فوریت کنید، اما روابط به اصطلاح “بازگشت” شما را از انجام روابط قبلی باز می دارد.

اگر برای فکر کردن به رابطه‌ای که اخیراً به پایان رسیده است، وقت نگذارید، ممکن است در نهایت الگوها را تکرار کنید یا همان اشتباهات را در یک رابطه جدید مرتکب شوید.

رهایی از طرز فکر و رفتار قدیمی ممکن است سخت باشد، حتی اگر بدانید که مفید نیست. اما شناخت اولین قدم برای ایجاد تغییرات است.

وقتی آماده شدید دوباره امتحان کنید


گاهی اوقات، افراد زمانی که به عضویت در یک زوج عادت کرده بودند، برای مقابله با مجرد بودن مشکل دارند.

اگر در حال مبارزه با هویت خود به عنوان یک فرد مجرد هستید، سعی کنید به یاد داشته باشید که ارزش شما ناشی از آن چیزی است که هستید، نه از آن کسی که با او هستید.

تنها بودن به شما این فرصت را می دهد که بر روی خود تمرکز کنید – اگرچه اگر به مراقبت از دیگران عادت دارید و به طور کلی آسان تر از فکر کردن به نیازهای خود هستید، این می تواند سخت باشد.

گاهی اوقات، افرادی که به تنهایی اعتماد به نفس ندارند، در موقعیت‌های اجتماعی راحت‌تر هستند، زمانی که بخشی از یک زوج هستند. دیگران ممکن است از اجتماعی بودن لذت ببرند، چه در یک رابطه باشند و چه نباشند، اما ممکن است پس از جدایی از بیرون رفتن مقاومت کنند.

تمایل به اجتناب از موقعیت‌های اجتماعی اغلب ترکیبی از نگرانی در مورد دیدن یک شریک سابق یا شخصی است که می‌شناسید که ممکن است در مورد این رابطه بپرسد، همراه با تمایل به اجتناب از مکان‌ها، فعالیت‌ها و افرادی که شما را به یاد همسر سابق می‌اندازند.

سعی کنید خود را منزوی نکنید. اگر ترجیح می دهید با کتاب در خانه بمانید، مطمئناً مجبور نیستید شب جمعه بیرون بروید، اما اگر دوست دارید وقت خود را در کنار دیگران بگذرانید و نمی خواهید به تنهایی بیرون بروید، از یک دوست بپرسید. برای تگ کردن

در حالی که نیازی به عجله ندارید، ممکن است با گذشت زمان، احتمال یک رابطه دیگر را باز کنید.

شاید ترسناک باشد که دوباره به عاشق شدن فکر کنید – به خصوص بعد از اینکه آسیب دیدید – اما سعی کنید به یاد داشته باشید که هر چقدر درد یک قلب شکسته می تواند عمیق باشد، به این معنی است که عشق را به همان اندازه عمیق تجربه کرده اید.

حتی ممکن است وقتی عشق شما را پیدا می کند به دنبال رابطه ای نباشید، زیرا ممکن است در مکان های غیرمنتظره ظاهر شود. اگر عمداً به دنبال آن هستید، هنگام بیرون رفتن و انتخاب مکان‌ها و فعالیت‌هایی که از آن لذت می‌برید، آماده ملاقات با دیگران باشید.

چه یک گروه کلیسا، چه تیم ورزشی، یا کتابخانه محلی، به احتمال زیاد با دیگران ارتباط مثبت برقرار می کنید و روابط پایدار (دوستان و شرکای عاشقانه) را در مکان هایی که احساس امنیت و راحتی می کنید، پیدا می کنید.

ببخش


بخشیدن همسر سابقتان ممکن است زمان ببرد و ممکن است به راحتی انجام نشود، به خصوص اگر به شما صدمه دیده باشد یا به شما خیانت شده باشد. توجه به این نکته مهم است که بخشیدن کسی به این معنی نیست که رفتار و اعمال آسیب‌زننده او را نادیده می‌گیرید.

در واقع، گاهی اوقات، عمل بخشش چندان مربوط به طرف مقابل نیست. رسیدن به محل بخشش به شما این اجازه را می دهد که از سرمایه گذاری زمان و انرژی برای شخص و موقعیتی که دیگر برای شما سالم نیست، دست بردارید.

برای ترمیم یک قلب شکسته و ادامه دادن، شخص دیگری وجود دارد که باید آماده ببخشید: خودتان.

ممکن است برای شما راحت‌تر باشد که همسر سابق خود را ببخشید، اما به یاد داشته باشید که طولانی‌ترین و قوی‌ترین رابطه‌ای که تا به حال داشته‌اید، با خودتان است.

اگر افکار خودکشی دارید، برای حمایت و کمک از یک مشاور آموزش دیده با خط ملی پیشگیری از خودکشی به شماره 988 تماس بگیرید. اگر شما یا یکی از عزیزانتان در معرض خطر فوری هستید، با 911 تماس بگیرید.

برای منابع بیشتر در مورد سلامت روان، به پایگاه داده خط راهنمای ملی ما مراجعه کنید.

شما نمی توانید گذشته را تغییر دهید، اما می توانید از آن درس بگیرید. چه مجرد باشید و چه در یک رابطه، همیشه می توانید رفتارها را تغییر دهید یا الگوی خود را تغییر دهید تا از تکرار اشتباهات جلوگیری کنید، به خود اجازه دهید رشد کنید و به توسعه عشق به خود ادامه دهید.

برای مشاوره در مورد پرورش عشق به خود، Play را فشار دهید
این قسمت از پادکست The Verywell Mind با حضور کی جی اسمیت بازیگر که توسط درمانگر امی مورین، LCSW میزبانی می‌شود، نحوه پرورش عشق به خود را به اشتراک می‌گذارد. برای گوش دادن اکنون روی زیر کلیک کنید.

سخنی از Verywell
هیچ راه حلی وجود ندارد: از دست دادن عاطفی می تواند دردناک باشد، و برای غصه خوردن به زمان نیاز دارید. همه حرف‌های ساده و کلیشه‌ای در دنیا نمی‌توانند این روند را تسریع کنند، اما دانستن آنچه در قلب و ذهن شما می‌گذرد می‌تواند کمک کند. همانطور که در این دوران سخت کار می کنید، به یاد داشته باشید که این دوران می گذرد – و با خودشناسی و تجربه جدیدی که می تواند روابط آینده شما را آگاه کرده و بهبود بخشد، به جلو حرکت خواهید کرد.

نانسی شیملپفنینگ، ام اس، مدیر گروه غیرانتفاعی حمایت از افسردگی Depression Sanctuary است. نانسی یک عمر تجربه افسردگی دارد و به طور مستقیم تجربه کرده است که این بیماری چقدر می تواند ویرانگر باشد.

منبع (+)


دیدگاه‌ها

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *