پیمایش در 4 مرحله یک رابطه

4 مرحله یک رابطه از سرخوشی تا دلبستگی عمیق

4 مرحله یک رابطه

عاشق شدن آسان است، اما روابط ممکن است سخت باشد – علی رغم آنچه هالیوود سعی دارد به ما بفروشد. مانند هر چیز دیگری در زندگی که ارزش داشتن را داشته باشد، روابط نیز کار می کند. برخی از زوج ها با موفقیت طوفان هایی را که به طور اجتناب ناپذیر به وجود می آیند تحمل می کنند، در حالی که برخی دیگر به سادگی از هم دور می شوند.

وقتی صحبت از جفت شدن می شود، هیچ دستورالعملی وجود ندارد. آن کلیشه های قدیمی را به خاطر دارید: اول عشق می آید، بعد ازدواج می آید، بعد فلان و فلان و کالسکه بچه می آید؟ ای کاش به این آسانی بود. در حالی که برخی از زوج ها این مسیر سنتی را دنبال می کنند، بسیاری از مردم این مسیر را دنبال نمی کنند. زوج های کمتری ازدواج می کنند، برخی قبل از ازدواج بچه دار می شوند و برخی تصمیم می گیرند که اصلا بچه دار نشوند. هر رابطه ای مانند هر فردی منحصر به فرد است.

صرف نظر از مسیری که فرد در رابطه با روابط عاشقانه انتخاب می‌کند – در هر کجای دنیا باشد – مراحل ذاتی عشق و وابستگی اساساً یکسان می‌مانند. توانایی زوج ها برای گذر از این مراحل اغلب کلید رضایت از رابطه آنهاست.

دانشمندان علوم اعصاب و “متخصصان عشق” چهار مرحله از یک رابطه را ترسیم کرده اند. آنها از عاشق شدن به شادی زندگی می کنند (یا حداقل برای مدتی). برای پیمایش موفقیت آمیز هر کدام.

مراحل روابط بر اساس ماه


شما می توانید این مراحل را بر اساس زمانی که معمولاً رخ می دهند تقسیم کنید. مراحل روابط بر حسب ماه عبارتند از:

مرحله 1: مرحله سرخوشی – 6 ماه تا 24 ماه (2 سال)
مرحله 2: مرحله دلبستگی اولیه – 12 ماه (1 سال) تا 60 ماه (5 سال)
مرحله 3: مرحله بحران – 60 ماه (5 سال) تا 84 ماه (7 سال)
مرحله 4: مرحله دلبستگی عمیق – 84 ماه (7 سال) و بیشتر

مرحله سرخوشی


در چند دهه گذشته، هلن فیشر، دکترای علوم اعصاب و پژوهشگر ارشد در موسسه کینزی، و لوسی براون، دکترای بالینی، استاد نورولوژی در کالج پزشکی اینشتین در نیویورک، در حال مطالعه بر روی فعالیت مغزی افراد عاشق، از مراحل اولیه تا مراحل بعدی

براون توضیح می دهد که “در اوایل یک رابطه – مرحله عاشق شدن – طرف مقابل مرکز زندگی شماست. شما در این مراحل اولیه همه چیز را می بخشید. طرف مقابل عیوب دارد و شما آنها را می بینید، اما مهم نیست. شاید آنها ظروف کثیف خود را در سینک می گذارند، اما حداقل هر روز شما را می خندانند، پس اشکالی ندارد. اینجا چیزهای خوب بیشتر از منفی است.”

یکی از مهم‌ترین یافته‌ها در مطالعات نقشه‌برداری مغز (که مشخص شد عاملی کلیدی در موفقیت رابطه است) چیزی است که براون از آن به عنوان تعلیق قضاوت منفی یاد می‌کند.

در این مرحله اولیه، بسیاری از افراد کاهش فعالیت در قشر جلوی مغز را نشان می‌دهند که بخشی از مغز است که با قضاوت منفی افراد مرتبط است.

به عبارت دیگر، هر چه زوجین مدت بیشتری بتوانند تعلیق قضاوت منفی نسبت به یکدیگر را حفظ کنند، شانس بیشتری برای موفقیت رابطه خواهند داشت.

در مسابقه عشق شرکت کنید


مسابقه عاشقانه سریع و رایگان ما می تواند به شما کمک کند تعیین کنید که آیا چیزی که دارید واقعی است یا صرفاً یک دوره کوتاه لذت یا شیفتگی است.

چقدر طول می کشد؟


فاز عاشقانه چقدر طول می کشد؟ مطالعات تخمین زده اند که مرحله سرخوشی می تواند از شش ماه تا دو سال طول بکشد. اگرچه بخش کوچکی از جمعیت (تقریباً 15 تا 30٪) می گویند که هنوز عاشق هستند و هنوز هم مانند شش ماه اول – حتی پس از 10 یا 15 سال بعد – احساس می کنند.

براون توضیح می‌دهد: “ما نمی‌دانیم چرا این اتفاق می‌افتد. من لزوماً فکر نمی‌کنم این به این دلیل است که آنها همتایان روحی خود را پیدا کرده‌اند. فکر می‌کنم این شخص است. برخی افراد برای احیای مراحل اولیه کار آسان‌تری دارند. ما نمی توانیم.”

برای عموم مردم، سرمستی عشق جدید در نهایت به مرحله بعدی تبدیل می شود: دلبستگی اولیه.

4 مرحله یک رابطه مرحله دلبستگی اولیه


در مرحله قبلی عشق سرخوشی، عوامل ناخودآگاه مانند جذابیت و فعال شدن سیستم پاداش، غلبه می کنند. در مطالعات فیشر و براون، اسکن‌های مغزی زوج‌ها در مراحل اولیه عشق، سطوح بالایی از دوپامین را نشان می‌دهد، ماده شیمیایی که سیستم پاداش را با تحریک شدید لذت فعال می‌کند.

نویسندگان این مطالعه نوشتند که این سطوح بالای دوپامین همان تأثیر مصرف کوکائین بر مغز دارد.

در این مرحله بعدی، بخش تکامل یافته‌تر مغز شروع به تسلط می‌کند، از جمله پالیدوم شکمی (ناحیه‌ای از مغز که با احساس دلبستگی مرتبط است، و هورمون‌های دلبستگی، وازوپرسین و اکسی توسین – که گاهی اوقات به عنوان “عشق” شناخته می‌شود. هورمون»).

شما می دانید چه زمانی به مرحله اولیه دلبستگی رسیده اید، زمانی که به گفته براون، «می توانید بخوابید! 24 ساعت شبانه روز به [همسرتان] فکر نمی کنید. انجام کارهای دیگر در زندگی آسان تر است.»

زوج هایی که حداقل یک سال ازدواج کرده بودند، عشق را متفاوت توصیف کردند. براون می‌گوید: «غنی‌تر، عمیق‌تر است، بهتر است آن‌ها را بشناسیم. خاطرات ادغام شده‌اند – چه مثبت و چه منفی – مشکلاتی را پشت سر گذاشته‌اید و یک وابستگی قوی ایجاد کرده‌اید.»

مرحله بحران


مرحله سوم اغلب نقطه شکست یا شکست روابط است. آنچه در این مرحله اتفاق می‌افتد برای اتفاقات بعدی بسیار مهم است. براون از این به عنوان “یک میل معمولاً ثابت و اغلب اجباری بی قرار هفت ساله یا پنج ساله” یاد می کند.


براون می‌گوید: «تقریباً هر رابطه‌ای مرحله‌ای از هم فاصله دارد. یا به دریفت کردن ادامه می‌دهید، یا با هم باز می‌گردید. شما نیاز به یک بحران دارید تا بتوانید از آن عبور کنید و بتوانید با هم در مورد آن صحبت کنید – شما هم رشد کرده اید و هم تغییر کرده اید.

برای برخی از زوج ها، بچه دار شدن یا رابطه را مستحکم می کند یا استرس کافی برای از هم پاشیدن رابطه ایجاد می کند.

اگر زن و شوهر بتوانند با موفقیت بر بحران غلبه کنند، سپس به مرحله بعدی خواهند رفت: وابستگی عمیق.

مرحله دلبستگی عمیق


مرحله دلبستگی عمیق، آرامش پس از طوفان است. در این مرحله، یک زوج یکدیگر را به خوبی می‌شناسند، فراز و نشیب‌های اجتناب‌ناپذیری را پشت سر گذاشته‌اند، می‌دانند که می‌توانند با بحران‌ها کنار بیایند، و احتمالاً برنامه‌ای برای مدیریت بحران‌های آینده طراحی کرده‌اند.

هنگام توصیف این مرحله از روابط، اصطلاحی که براون تکرار می کند «آرام» است. زمانی که زوج ها سال ها با هم هستند. فقط خیلی خیلی آرام است و امن است.»

مرحله دلبستگی عمیق می تواند مدت زیادی طول بکشد. اگر خوش شانس باشید، می تواند یک عمر ادامه داشته باشد.

نگه داشتن آن
چگونه می توانیم عشق را ادامه دهیم؟ به گفته محققان، یکی از موثرترین راه ها برای زنده نگه داشتن جرقه، تازگی است. مطالعاتی که برای سال‌ها زوج‌ها را دنبال کرده‌اند نشان داده‌اند که انجام فعالیت‌های جدید، هیجان‌انگیز و چالش‌برانگیز با هم فواید زیادی برای روابط دارند.

دکتر آرت آرون، یکی از همکاران اصلی فیشر و براون، و همسرش، دکتر الین آرون، “مدل گسترش خود” را ایجاد کردند که بینشی را در مورد مراحل اولیه عشق ارائه می دهد و تا حدی توضیح می دهد که چرا چند ماه اول یک رابطه جدید احساس می شود. خیلی مست

“وقتی وارد یک رابطه می شوید، به معنای واقعی کلمه شخصیت خود را افزایش می دهید. شما دیدگاه شریک زندگی خود را در مورد جهان، علاوه بر دیدگاه خود، موقعیت اجتماعی و منابع آنها، به عهده می گیرید و در آن شریک می شوید. مزایای تجربیات جدید و چالش برانگیز در کنار هم بسیار زیاد است. و دوام می آورند.”

تعلیق قضاوت، احیای مجدد مراحل اولیه و حفظ تازگی، فقط شاید کلیدهای شکستن رمز عشق پایدار.

منبع (+)


دیدگاه‌ها

یک پاسخ به “پیمایش در 4 مرحله یک رابطه”

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *